O Madritschu

Julius Madritsch urodził się 4 sierpnia 1906 r. Wychował się w wiedeńskiej dzielnicy Leopoldstadt, zamieszkanej głównie przez Żydów. W jego klasie było tylko kilku katolików, a resztę stanowili właśnie Żydzi. Podczas II wojny światowej, podczas Holokaustu, w okupowanej przez Niemców Polsce pomógł ocalić życie Żydów, zatrudniając ich w swoich fabrykach. Był bliskim znajomym Oskara Schindlera.

Przyjechał do Krakowa, aby uniknąć wstąpienia do niemieckich sił zbrojnych. Tam założył fabrykę produkującą mundury dla niemieckiej armii, w której zatrudniał Żydów. Byli to często pracownicy bez szkolenia czy doświadczenia zawodowego. Jednym z głównych celów założenia tej fabryki było uchronienie jak największej liczby osób przed utratą życia. Jego pracownicy mieli zapewnione komfortowe warunki pracy jak i wystarczającą porcję racji żywnościowych, co w obozach koncentracyjnych było jedynie cichym marzeniem. Aby mieć możliwość ocalenia jeszcze większej liczby osób, założył kolejne warsztaty w Miechowie, Bochni i Tarnowie, a po likwidacji getta krakowskiego, także na terenie obozu pracy w Płaszowie.

Generalne Gubernatorstwo oskarżyło go wkrótce o sabotowanie transportów Żydów oraz utrudnianie pracy Gestapo. To jednak nie powstrzymywało Madritscha, który zatrudniał kolejnych Żydów, twierdząc, że są oni niezbędni w trudzie działań wojennych. W pewnym momencie Julius został aresztowany i osadzony w więzieniu na Montelupich, ale znajomość z jednym z oficerów SS przyczyniła się do jego szybkiego uwolnienia.

Po zakończeniu wojny podejmował się kolejnych przedsięwzięć biznesowych, ale bez sukcesów. Przez wielu Austriaków był traktowany z pogardą jako ten, który pomagał Żydom, jednak ludzie, którzy zawdzięczali mu życie, także o nim nie zapomnieli. W 1964 roku, na ich wniosek Madritsch został uhonorowany jako ”Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. O Juliusu Madritschu wspominają Ocaleli z Holokaustu w swoich wspomnieniach i książkach. Jego postać pojawia się także w kilku scenach nagradzanego Oskarami filmu “Lista Schindlera” z 1993 r. Julius Madritsch zmarł dnia 11 czerwca 1984 r. Został pochowany w Zentralfriedhof w Wiedniu.

W Tarnowie, mieście na południu Polski, na wschód od Krakowa, w którym podczas wojny Madritsch zatrudniał kilkaset osób, pamięć o tym bohaterze zaginęła, a jego nazwisko nic nie mówiło mieszkańcom miasta przez ponad 70 lat. Dopiero w roku 2016, kiedy to grupa uczniów z tarnowskiego liceum przystąpiła do realizacji projektu Przenikanie, przypomnieli nam o nim ocaleli z Holokaustu tarnowscy Żydzi. Teraz my chcemy przypomnieć światu o tym bohaterze. Tak powstał projekt Threads of Life.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Unordered List

Theme Support

Unordered List