Geneza projektu

   Pomysł na zajęcie się tematem Juliusa Madritscha narodził się, kiedy zajmowaliśmy się naszym pierwszym projektem, zatytułowanym "Permeation-Przenikanie". Podczas pracy nad nim, Ron Unger, który podczas wojny mieszkał w Tarnowie, a teraz mieszka w Nowym Jorku, w rozmowie z nami wspominał, że wraz z ojcem pracowali dla Madritscha w fabryce, która szyła mundury dla wojska. Według Rona praca u Madrischa uratowała mu życie. Postanowiliśmy zatem dowiedzieć się czegoś więcej.

Ron Unger
    Rozpoczęliśmy poszukiwania różnych wiadomości o działalności Juliusa Madritscha podczas II wojny światowej. Okazało się, iż mimo otrzymania tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, przyznawanego przez Instytut Yad Vashem za ratowanie Żydów, w Tarnowie dosłownie nikt o Madritschu nie słyszał. Postanowiliśmy stworzyć projekt, którego celem będzie przywrócenie pamięci zarówno o tym austriackim przemysłowcu, jak i o uratowanych przez niego Żydach. Rozpoczęliśmy od przeszukania internetu i prób znalezienia materiałów dotyczących Madritscha i jego zakładów. Okazało się, że poza fabryką w Tarnowie istniały też podobne warsztaty w Krakowie na Podgórzu, w Bochni, a nawet Piwnicznej, a Madritsch mógł uratować od śmierci nawet około 4 tysięcy Żydów, czyli więcej niż Oskar Schindler. Natrafiliśmy nawet na listy pracowników z tarnowskiej fabryki. Dzięki informacjom z tych druków doszliśmy do tego, że w Tarnowie istniały dwa warsztaty - jeden przy ulicy Lembergstrasse 7 (obecnie ulica Lwowska) oraz przy Bernardyńskiej 5.
     Ze zdziwieniem odkryliśmy, że postać Madritscha oraz jego fabryka w obozie pracy w Płaszowie ukazana jest także jednej ze scen filmu “Lista Schindlera”, a w książce “Arka Schindlera” autor wspomina nawet o fabrykach w Tarnowie. Nawiązaliśmy kontakt z Panią Margot Schlesinger, która najpierw pracowała w zakładach Madritscha w Tarnowie, a potem trafiła do Płaszowa i jest jedną z niewielu żyjących osób, które figurowały na słynnej Liście Schindlera.
    Doszliśmy także do tego, że Julius Madritsch występuje w wielu wspomnieniach ludzi Ocalałych z Holokaustu, zarówno tych nagranych w formie wideo jak i w napisanych przez nich książkach.


   W trakcie Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, 18 czerwca 2017 roku o godzinie 20.00 przedstawimy wszystkie nasze odkrycia podczas prezentacji pt. “Madritsch - zapomniany tarnowski Schindler”, która odbędzie się w Galerii Sztyler. Serdecznie Was na tę prezentację zapraszamy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Unordered List

Theme Support

Unordered List