Informacje dla mediów

“Threads to Life”, czyli „Nici Życia”, to przedsięwzięcie uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie, realizowane pod kierunkiem nauczyciela-anglisty, pana Marcina Zaroda. Swoje korzenie projekt zawdzięcza poprzedniej inicjatywie uczniów tej szkoły pt. Permeation-Przenikanie, podczas którego postać Juliusa Madritscha pojawiła się we wspomnieniach ocalałego z Holokaustu mieszkańca przedwojennego Tarnowa Rona (Romka) Ungera, który obecnie mieszka w USA. O ile w ramach pierwszego projektu powstała wystawa multimedialna poświęcona tarnowskiej społeczności żydowskiej, o tyle “Threads of Life” skupia się na postaci Juliusa Madritscha, “tarnowskiego Schindlera”, oraz ocalonych przez niego Żydów, w tym mieszkańców Tarnowa.

Tak jak i Schindler, Madritsch prowadził kilka fabryk (m.in. w Bochni, Krakowie, Tarnowie), w których zatrudniał Żydów. Dając im zatrudnienie, tym samym dawał życie; dzięki temu nie mogli zostać deportowani do obozu, a kiedy już podczas likwidacji tarnowskiego getta kilkuset tarnowskich Żydów trafiło do obozu w Płaszowie, w dalszym ciągu mogli liczyć na pracę i opiekę w tamtejszych zakładach Madritscha. Niektórzy z nich, tak jak Pani Margot Schlesinger, z którą przeprowadzili wywiad uczniowie realizujący projekt, z fabryki Madritscha trafiło na słynną Listę Schindlera.

Projekt “Threads of Life” jest upamiętnieniem bohatera, o którym tak niewielu słyszało, a tak wielu powinno usłyszeć. To zadziwiające, że nawet w Tarnowie, gdzie przecież działały dwie fabryki Madritscha, przed rozpoczęciem naszych poszukiwań praktycznie nikt nie wiedział. Za to niemal każdemu przynajmniej obiło się o uszy nazwisko Schindlera, z którym skądinąd Julius Madritsch blisko współpracował.

Realizujące projekt uczennice, czyli Agata Głuszak, Agnieszka Zbylut, Kasia Nowak, Patrycja Chwałek i Izabela Wiśniowska, dotarły do kilku książek oraz wielu wspomnień, w których pojawia się postać Juliusa Madritscha. W projekcie uczennice zamieściły opis tego, jak tarnowski Schindler jest w tych materiałach przedstawiony. Zespół z V LO dotarł też do wywiadu z Madritschem, który został przez uczniów przetłumaczony i zamieszczony na oficjalnej stronie projektu. Unikatem jest też wywiad, udzielony specjalnie dla uczniów tarnowskiej szkoły przez Rona Ungera, w którym opisuje jak jako nastoletni chłopiec wraz z ojcem pracowali w zakładach Madritscha na ulicy Lwowskiej w Tarnowie.

Uczniowie utworzyli też wpis wikipedyczny o Juliusu Madritschu w języku polskim, gdyż do momentu realizacji projektu dostępne były wyłącznie angielska, niemiecka i hebrajska wersja językowa. Owocem projektu jest także przypomnienie światu postaci Rajmunda Titscha, bliskiego współpracownika Juliusa Madritscha, o którym w wywiadzie udzielonym uczniom V LO opowiada Pani Margot Schlesinger, i którego postać opisywana jest też w pozostałych materiałach odnalezionych w ramach projektu. Dużym osiągnięciem uczniów jest utworzenie zarówno polskiej jak i angielskiej wersji wpisu o Rajmundzie Titschu w Wikipedii.

W ramach „Nici życia” uczniowie udzielili wywiadów w Radiu Kraków oraz dla dziennikarzy Gazety Krakowskiej oraz lokalnego tygodnika TEMI, w których prosili o zgłaszanie się do nich osób posiadających materiały o Madritschu. Podobne wezwanie opublikowano też w internecie, m.in. na grupie Jewish Tarnow, której członkowie bardzo projektowi sekundowali. W następstwie tych poszukiwań zgłosił się do realizatorów projektu Pan Dariusz Czechowski, który jak się okazało posiada nie tylko oryginały druków list pracowników z fabryki Madritscha, ale i dwie oryginalne maszyny do szycia z tych zakładów.

Licealiści ze szkoły im. Janusza Korczaka nawiązali też kontakt z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, które zgodziło się na wykorzystanie w projekcie i udostępnienie fotografii z zakładów Juliusa Madritscha. Obecnie trwa korespondencja z Instytutem Yad Vashem, który także posiada dokumentację fotograficzną, będącą źródłem zainteresowania twórców projektu „Nici Życia”.

Premiera strony internetowej projektu „Threads of Life” oraz prezentacja odkryć, do których doszło w trakcie prac nad projektem, odbyła się 18 czerwca 2017 roku w ramach Dni Pamięci Żydów Tarnowskich Galicianer Stetl, organizowanych przez Tarnowskie Muzeum Okręgowe oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Pana Romana Ciepieli.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Unordered List

Theme Support

Unordered List