Filmy ze wspomnieniami

Wywiad z Ronem Ungerem

Specjalnie dla nas Pan Ron (Romek) Unger, mieszkający obecnie w USA, opowiedział do kamery o tym, jaką rolę w życiu jego i jego rodziny odegrał Julius Madritsch. Ojciec Pana Rona, Mojżesz/Mosze (Moniek) Unger i Lea (Lotka) Unger, mieszkali w Tarnowie jeszcze przed wojną. Mojżesz miał warsztat oraz sklep z gramofonami, rowerami, maszynami do pisania i maszynami do szycia na ulicy Wałowej. Jako mały chłopiec, Ron nauczył się przy ojcu naprawiać te urządzenia, co okazało się przydatne, kiedy Julius Madritsch poszukiwał ludzi do serwisowania maszyn do szycia w swoich tarnowskich zakładach.

Obecnie Ron Unger mieszka w Nowym Jorku, w USA. O wykonanie nagrania poprosiliśmy jego córkę, Audrey Unger Reich, natomiast za stronę techniczną odpowiedzialny był jego wnuczek. Niezwykłej mocy w tym kontekście nabierają słowa Rona, wypowiedziane podczas tego nagrania: "Gdyby nie Madritsch, nie byłoby nas... nie byłoby mnie tutaj". Zapraszamy do obejrzenia całości.


Wywiad z Margot Schlesinger

Kolejną osobą, która zgodziła się udzielić nam wywiadu, jest Pani Margot Schlesinger, która wraz z mężem, Cheskelem, podczas II wojny światowej była zatrudniona w zakładach Juliusa Madritscha - najpierw w Tarnowie, a potem w Krakowie-Płaszowie. Kiedy ogłoszono wieść o likwidacji obozu w Płaszowie, Pani Margot Schlesinger znalazła się na słynnej "Liście Schindlera". Zapraszamy do obejrzenia jej wspomnień, w których opowiada nie tylko o Juliusie Madritschu, ale i o kierowniku tarnowskiego zakładu, Rajmundzie Titschu, który za swoje dokonania także został odznaczony medalem "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".
Obecnie Pani Schlesinger mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wywiad zarejestrowała jej córka, Pani Regine Schlesinger, której w tym miejscu chcielibyśmy serdecznie za tę pomoc i udział w naszym projekcie podziękować.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Unordered List

Theme Support

Unordered List