piątek, 18 listopada 2016

Wizyta w Yad Vashem

               Podczas pobytu w Izraelu odwiedziliśmy Instytut Yad Vashem poświęcony żydowskim ofiarom Holokaustu. Był to jeden z głównych celów naszej tygodniowej wyprawy. W instytucie tym znajduje się m.in. Sala Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu. Na jego terenie jest też Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, w którym szukaliśmy drzewek posadzonych ku pamięci osób pomagających przeżyć Żydom w czasie Holokaustu.
             Dwa drzewa, które były dla nas szczególnie ważne, to drzewo upamiętniające Panią Janinę Wałęgę-Filozof, która podczas wojny uratowała Lilę Blumenkranz, oraz Juliusa Madritscha, który w swoich tarnowskich zakładach produkujących mundury dla wojska zatrudniał kilkuset Żydów i przyczynił się do tego, że wielu z nich przeżyło wojnę.
              W Yad Vashem można znaleźć też kilka pomników poświęconych dzieciom zamordowanym podczas Holokaustu, żydowskim partyzantom czy żołnierzom. Szczególnie ważnym dla nas było odnalezienie pomnika Janusza Korczaka - patrona naszej szkoły - i udało nam się to. Ten dzień spędzony w Instytucie wywołał w nas ogromne emocje i pozwolił chociaż w części wyobrazić sobie jak trudne było życie Żydów w tym okresie.

Share:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Unordered List

Theme Support

Unordered List